3D Çizim Programları

İnşaat sektörünün miğferleri olarak biliriz ki binanın temeli sağlam olmazsa bina da sağlam olmaz. Mimari görselleştirme işleminin temeli de 3d çizim aşamasıdır. Eğer mimari görselleştirme işlemlerinin sonunda hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız 3D modelleme aşamasında son derece dikkatli bir biçimde çalışmanız gerekmektedir.

Hangi 3D Çizim Programı En İyisidir

Bu sorunun cevabı kesinlikle ne iş yapacağınız ile ilgili olarak değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi programların parametrik çalışmaya ne kadar müsait olduğu veya amorf yüzey modellemeye ne kadar müsait olduğunun birbirlerinden farklı olmasıdır. Sizin yapacağınız çizimde ihtiyacınızın hangisi olduğuna göre cevapta değişecektir. Ben kendi tercihlerimi ve bu tercihleri niye yaptığımı size basitçe anlatmaya çalışayım.

3D Çizim Programları

Cephe Çizimi İçin En İyi Seçenek SketchUp

Eğer cephe çizimi yapacaksanız bence tercihiniz kesinlikle SketchUp olmalı. Akslarda hareket etmenin son derece kolay olduğu tekrarlı katlar için kullanılan compenent ve grup mantıklarının kullanışlılığı ve herşeyden önemlisi çizimi istediğiniz hassasiyette parametrik olarak yapabiliyor olmanız. Parametrik çizimi bilmeyen için ufaktan açıklayalım. Henüz çizimi yaparken ölçüleri tam olarak verip vermiş olduğunuz yön ve ölçüyle çizimi yapabildiğiniz yönteme parametrik çizim yöntemi denir.

SketchUp çizim programı kullanırken sadece ok yönlerini ve sayıları kullanarak 3d çizim yapmanız mümkün. Fakat genelde yönlendirmeli bu çizim 2 boyutlu kat planını ortaya çıkartmakta kullanıyor ardından push and pull aletini kullanıp modele yüksekliğin kazandırıyoruz. Aynı şekilde binanın kabası bittiğinde cephe üzerinde çizim yapıp bu seferde push and pull özelliği ile derinlik verebiliyoruz.

Estetik İşlerin Vazgeçilmezi 3Ds Max

SketchUp her ne kadar cephe çizimi gibi çizimlerde çok işe yarayan bir program olsa da buruşuk bir kağıt veya kırışık bir kumaş çizmek için o kadar elverişli değildir.

Böyle zamanlarda kullanabileceğiniz bir çok program olsa da benim favorim kesinlikle 3Ds Max. Aynı zamanda 3Ds Max ilk çıkan 3D çizim programlarından bir tanesidir. O kadar eskidir ki ilk çıktığında Windows işletim sistemi yoktu bile. O dönem Dos işletim sistemi üzerinden kullanılıyordu. Bunca yılın tecrübesi ile de listede yukarılarda yer alması sanırım son derece normal.

Karakter Çizeceklerin Favorisi Blender

Karakter çizimi için en doğru seçenek bence uzak ara blenderdır. Karakteri ister fırça istersenizse geleneksel poly modelleme yöntemleri ile modelleyebilirsiniz. Karakter modelleme için özel olarak tasarlanmış program son derece kullanışlı kısayollar ve tekniklere ev sahipliği yapıyor. Bütün bu övgülerin yanında ayrı program bedava.

Render Programları Bütün 3D Çizim Programlarında Çalışır Mı?

İyi render programları genelde bütün iyi 3D çizim programlarına destekler. Ancak şunu da belirtmek isterim ki aynı render programı farklı çizim programlarında farklı sonuçlar verebilir. Mesela Vray render plugini 3Ds Max programı için de SketchUp programı için de var. Aynı çizimi her iki programda da render işlemine soktuğumuzda 3Ds Max programından çıkan sonucun uzak ara daha tatmin edici bir sonuç olduğunu görebiliriz.

Son Yayınlanan Mimari Görselleştirme Yazıları

  • Render Fiyatları 2023
    Mimari render fiyatları 2023 senesinde nasıl bir artış gösterir ve 3d modelleme ücretlerindeki dalgalanmaların sebepleri nelerdir?… Read More Render Fiyatları 2023
  • Mimari Render
    Mimari render nedir ve mimari görselleştirme hangi tekniklerle yapılır bu bölümde de bunu işledik.… Read More Mimari Render
  • Render Firmaları
    Render nedir, render firmaları nelerdir, render firmaları ne iş yapar, render neye yarar ve daha sonsuz soru tüketebilirim yaptığım iş ile ilgili olarak. Her yeni bir gün sektörüm ve işim ile ilgili yeni bir soru ile karşılaştığımdan sonunda böyle bir yazı yazmaya karar verdim. İlk Önce İlk İşleri Çözelim; Render Nedir? Render herhangi bir nesnenin bilgisayar ortamında 3D çizim programları kullanılarak çizilmesi ve ardından görselleştirilmesine verilen isimdir. Hemen örneklendirilelim. Diyelim ki sizin bir villa yapacaksınız, inşaat başladı dış cephe işlerine başlamadan önce malzemeleri almanız gerekiyor. Buraya birazcık dikkat kesilmenizi rica edeceğim çünkü bundan sonra yazımdaki bütün örnekler bu örnekten türemiş… Read More Render Firmaları

Tasarım Render Hakkında

Tasarım render kişisel bir blogtur. Mimari tasarımlar hakkında şahsi fikirlerimin yanında, mimari görselleştirme için gerekli programlar hakkında bilgilendirmeler ve dünyaca ünlü mimarlar tarafından yapılan tasarımlar yer almaktadır.

Bloğun büyüyüp gelişmesi için sizlerden gelecek yorumlara da çok ihtiyacı vardır. Eksik gördüğünüz eklemek istediğiniz ne varsa yazmanız beni mutlu eder. Okuduğunuz için teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

Ücretsiz eğitim videoları ve animasyon örnekleri için Render Tasarım kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s