Danimarka’dan Gelen Dalgalar

Danimarka’nın son derece küçük bir sahil kasabası Vejle’de yer alan bu proje büyüklüğüne rağmen bu küçük kasabaya ve doğasına sağladığı muhteşem uyumundan dolayı radarıma takıldı. Bu küçük kasabadaki bu devasa proje doğal formasyon ile o kadar uyumlu ki yüksek katlı ve kasabanın geri kalanına göre son derece büyük olmasına rağmen kasabanın siluetini bozmadığı gibi üzerine aslında kasabaya bir siluet bile kazandırmış durumda.

Dalgalardan Gelen Estetik Yapı

İlk ödüllü dış cephe tasarımı örnekleri projesi Danimarka’nın Vejle kasabasından geliyor. Henning Larsen mimarlık ofisi tarafından tasarımı yapılan proje hakkında firmanın ortaklarından ve projenin tasarım direktörlüğünü yapan Søren Øllgaard yaptığı açıklama bize mimari bakış açılarını çok net anlatıyor;

Dünya’da bu binanın olabileceği tek yer var, o da Vejle’deki liman bölgesi.

Çok iddialı bir açıklama olması ile beraber bu çalışmaları yaparken bölgeyi ne kadar incelediklerini ve coğrafyanın bina tasarımı yaparken onlara ne kadar ilham verdiğini anlatan bir cümle. Gelelim tasarıma bakalım gerçekten bu iddialı lafları hakkedecek kadar bulunduğu bölge ile uyumlu olmuş mu.

Binaları incelediğimizde hemen deniz kenarında ve projenin bulunduğu kasabaya göre son derece büyük olan bir limanın yanında olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda bu bölgenin etrafı dağlar ile çevrili bir ova durumunda olduğunu da anlamak zor değil. Bu projenin dış cephe tasarımı yapılırken denizdeki dalgalar ve etraftaki tepelerden ilham alınmış. Kasabanın diğer kasabalar ve şehirlerle olan en büyük bağlantısı bir tren yolu. Bu tren yolu ile kasabayı ilk görmeye başladığınızda önce bu beş dalganın tepesini görüyorsunuz. Dalgalar belirginleştikçe bir liman kasabasında olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz.

Son Yayınlanan Mimari Proje Yazıları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s