Mimari Plugin Önerileri

Bu bölümde 3Ds Max programında mimari görselleştirme işlemleri yaparken işlerinizi çok kolaylaştıracak pluginleri listeliyorum. Listenin başında uzak ara Forest Pack var gelin gerisini de beraber inceleyelim.

Forest Pack

Forest pack 3Ds max te özellikle çimen ve ağaç gibi doğa öğelerini dizmek için kullanılmaktadır ancak rastgele dizilim yapmak istediğiniz her nesne için kullanılabilir aslında. Fakat adından ve tanıtımından dolayı forest pack plugini sadece ağaç, çimen ve çalı gibi doğa nesnelerini dizmeye yarıyor sanılıyor.

Mimari Pluginler - Forest Pack
Forest Pack İle Bahçe Yapımı

Yukarıda görmüş olduğunuz örnekte, çimenler, ağaçlar, çakıllar, yürüme alanındaki aşaplar forest pack uygulaması ile yerleştirilmiştir. Forest Pack programı sadece bu nesneleri dizmekle kalmıyor aynı zamanda otomatik olarak proxye çevirerek dosyanın çalışmasını da kolaylaştırıyor. Forest Pack uygulamasını edinme için Itoo Software’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Itoo yazılım firmasının ürün hakkında bilgi veridiği Forest Pack sayfasının linki burada.

Rail Clone

İkinci program yine itoo software tarafından geliştirilen Rail Clone programı. Rail clone programı rastgele, belli bir kurala göre ve hem rastgele hem de belli bir kurala göre olmak üzere çeşitli dizilimler sağlamakta. Bu plugini bir video ile anlatmak daha kolay olacaktır.

Rail Clone İle Çatı Yapımı

Bu örnekte de görüldüğü gibi rail clone array komutu ile dizebileceğiniz dizilimlerin çok ötesinde bir program. Gerçekçi render almak için en büyük silah tekrarsız nesneler ve desenlerdir. Bozulmuş kenarlar, ufak hatalar ve sorunlar renderın gerçekçiliğini kat ve kat artırır. Bu işleri yapmak için en pratik yol rail clone kullanımıdır. Daha fazla bilgi için Rail Clone sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Floor Generator

Bir diğer mimari görselleştirme programı ise floor generator. Floor generator ile kolaylıkla tekrarsız zeminler oluşturabilirsiniz. Dilediğiniz desende parkeler, seramikler ve çok daha fazlası. Daha fazla bilgi için Floor Generator sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Son Yayınlanan Mimari Görselleştirme Yazıları

  • Render Fiyatları 2023
    Mimari render fiyatları 2023 senesinde nasıl bir artış gösterir ve 3d modelleme ücretlerindeki dalgalanmaların sebepleri nelerdir?… Read More Render Fiyatları 2023
  • Mimari Render
    Mimari render nedir ve mimari görselleştirme hangi tekniklerle yapılır bu bölümde de bunu işledik.… Read More Mimari Render
  • Render Firmaları
    Render nedir, render firmaları nelerdir, render firmaları ne iş yapar, render neye yarar ve daha sonsuz soru tüketebilirim yaptığım iş ile ilgili olarak. Her yeni bir gün sektörüm ve işim ile ilgili yeni bir soru ile karşılaştığımdan sonunda böyle bir yazı yazmaya karar verdim. İlk Önce İlk İşleri Çözelim; Render Nedir? Render herhangi bir nesnenin bilgisayar ortamında 3D çizim programları kullanılarak çizilmesi ve ardından görselleştirilmesine verilen isimdir. Hemen örneklendirilelim. Diyelim ki sizin bir villa yapacaksınız, inşaat başladı dış cephe işlerine başlamadan önce malzemeleri almanız gerekiyor. Buraya birazcık dikkat kesilmenizi rica edeceğim çünkü bundan sonra yazımdaki bütün örnekler bu örnekten türemiş… Read More Render Firmaları

Tasarım Render Hakkında

Tasarım render kişisel bir blogtur. Mimari tasarımlar hakkında şahsi fikirlerimin yanında, mimari görselleştirme için gerekli programlar hakkında bilgilendirmeler ve dünyaca ünlü mimarlar tarafından yapılan tasarımlar yer almaktadır.

Bloğun büyüyüp gelişmesi için sizlerden gelecek yorumlara da çok ihtiyacı vardır. Eksik gördüğünüz eklemek istediğiniz ne varsa yazmanız beni mutlu eder. Okuduğunuz için teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

Ücretsiz eğitim videoları ve animasyon örnekleri için Render Tasarım kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s