Render Firmaları

Render nedir, render firmaları nelerdir, render firmaları ne iş yapar, render neye yarar ve daha sonsuz soru tüketebilirim yaptığım iş ile ilgili olarak. Her yeni bir gün sektörüm ve işim ile ilgili yeni bir soru ile karşılaştığımdan sonunda böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

İlk Önce İlk İşleri Çözelim; Render Nedir?

Render herhangi bir nesnenin bilgisayar ortamında 3D çizim programları kullanılarak çizilmesi ve ardından görselleştirilmesine verilen isimdir. Hemen örneklendirilelim. Diyelim ki sizin bir villa yapacaksınız, inşaat başladı dış cephe işlerine başlamadan önce malzemeleri almanız gerekiyor. Buraya birazcık dikkat kesilmenizi rica edeceğim çünkü bundan sonra yazımdaki bütün örnekler bu örnekten türemiş olacaklar.

Malzemeleri almak için malzeme listesine ihtiyacınız var ama ne yapacağınızı bilmediğiniz için malzeme listesini de oluşturamıyorsunuz. Süs sövelerinden hangisini ne kadar alacaksınız, hangi renk boyaya ve çatı kaplamasına ihtiyacınız olacak bunları da bilmiyorsunuz.

Cephe tasarımı yapan birisi ile anlaştınız. Mimari proje üzerinde renkleri ve söveleri işaretlettirdiniz. Bu sayede alacağınız malzemeler ile ilgili elinizde bir listede oluştu. Cephe tasarımına şöyle 2 boyutlu olarak baktınız hoşunuza da gitti ve tamam bu işi de çözmüş oldunuz.

Gittiniz listedeki bütün malzemeleri aldınız. İşçilik ödediniz ve ta ta ta tammmm binanınız bitti. Ama çok kötü bir haberim var içinize hiç sinmedi 😦 Hiç hayal ettiğiniz gibi olmadı. İşte bütün bu zaman ve para kaybını önlemek için henüz malzemeleri bile almadan keşke sonucu görebilseydik değil mi?

İşte tasarlanan bu cepheyi görselleştirmiş olsaydınız daha inşaata başlamadan o sövelerin ve renklerin binanız üzerinde nasıl duracağını öğrenecektiniz. 3 Boyutlu olarak tasarlanıp ardından bitmiş halinin fotoğrafını çeker gibi görselleştirilmesine render denir. Yani render hayalinizdeki bir kütleyi çizip sanki gerçekten varmışta sizde fotoğrafını çekmişsiniz gibi görselleştirilmesine verilen isimdir.

Cephe Tasarım Firmaları Ve Render Firmaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cephe tasarım firmaları hayal ederek ortada olmayan bir cepheyi tasarlayan firmalardır. Render firmaları ise tasarlanmış olan bu cephelerin görselleştirme işlerini yapan firmalardır. Bazı firmalar ise hem cephe tasarımı hem de render hizmetlerini bir arada vermektedirler.

Benim firmam her iki işi birden yapıyor diye demiyorum bence doğrusu bu iki işin aynı firma bünyesinden çıkmasıdır. Eğer tasarlattığınız cephenin renderını aldırtmazsanız sonuç olarak ne çıkacağından yüzde yüz emin olamazsınız. Cephe tasarımını yapan firma ile render alan firma aynı değilse bu seferde detaylarda hatalar olabilir. O yüzden size önerim bu iki hizmeti birden verebilen firmalardan birisi ile çalışmanız. Tabi ki bu aşamada kendi firmamı hemen önereceğim birazdan arama motorlarında işe yarasın diye linki aşağıya şöyle biraz havalı bırakalım;

En İyi Render Firmaları

Şaka bir yana teklif alırken çok dikkatli olun. Bu işler zamanınıza, ruh halinize ve paranıza mal olabilir.

Render Farming Nedir?

Şimdi bizim villanın böyle kameranın gezdiği bir animasyonunu da yapalım her yerini güzel güzel görelim dedik. Bir tane bilgisayarda her şeyi ayarladık render düğmesine bastık o da ne? 345 gün tahmini render süresi verdi.

Tamam tamam biraz abartmış olabilirim ama 35 – 40 günlük süreleri gördüğüm çok oldu. Çözüm bilgisayarları birbirine bağlamakta. E tamam 4 bilgisayarı birbirine bağladık ama hala 10 gün sürüyor ve bilgisayarların tamamı kilit.

Çözüm nerede? Çözüm basit bilgisayarları 10 gün rendera bırakıp şirketi zorunlu tatile gönderiyoruz. Yok bu çok güzel bir çözüm olmadı. O zaman şöyle yapıyoruz bir sürü bilgisayarı olan bir firma ile anlaşıyoruz. Kısa bir süreliğine bilgisayarları kiralıyoruz ve düğmeye basıyoruz. En geç bir gün içinde sonucumuzu alıyoruz şirkette işler aksamıyor vs…

İşte bu bir çok bilgisayara sahip ve bu bilgisayarları da kiraya veren firmalara render farming firmaları denir.

Diğer Mimari Görselleştirme Yazıları

Render Fiyatları 2023

Mimari render fiyatları 2023 senesinde nasıl bir artış gösterir ve 3d modelleme ücretlerindeki dalgalanmaların sebepleri nelerdir?

Mimari Render

Mimari render nedir ve mimari görselleştirme hangi tekniklerle yapılır bu bölümde de bunu işledik.

Mimari Plugin Önerileri

Bu bölümde 3Ds Max programında mimari görselleştirme işlemleri yaparken işlerinizi çok kolaylaştıracak pluginleri listeliyorum. Listenin başında uzak ara Forest Pack var gelin gerisini de beraber inceleyelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s