Render Fiyatları 2023

2022 senesinin sonlarına geldiğimiz bu günlerde sektörde en çok konuşulan konuların başlarında yeni yılda fiyatların ne olması gerektiği var. Firma sahiplerinden freelance çalışanlara kadar neredeyse herkes şu anda 2023 senesinin planlarını yapmaya başladılar. Bu arada render firmalarının durumu anlattığım bir yazımı bu blogta bulabilirsiniz. Peki diğer yazımızın da tanıtımını yaptığımıza göre sizi daha fazla sıkmadan 2023 yılında render fiyatları konusunda bizi nasıl sürprizler bekliyor konuşalım.

Render Fiyatları 2023

2023 Başladığı Gibi Neden Fiyatlar Değişiyor

Yazıya nereden başlayacağımı düşünürken hep en basit ve en temel konuya değinilmesi gerektiğini düşünürüm. Yazının geri kalanı zaten bu tohumdan filizlenip ağaç olacaktır. Bu konuda da nereden başlayacağımı düşünürken en temel sorunun 2023 senesine girdik diye neden fiyatların artması gerektiği sormak olduğunu fark ettim. Güzel ülkemin güzel insanları maalesef enflasyon gerçeğini doğdukları günden beri tanıyor biliyorlar. Özellikle son bir senedir de bu gerçeği hepimiz iliklerimize kadar yaşıyoruz. Şimdi de şu soruyu duyuyorum tamam da neden takvim 2023 senesine geldi diye koşa koşa fiyatları güncelliyoruz?

Bunun en temel sebebi render hizmetlerinin başlıca gider kaynağı insan gücüdür. Yani çalışanların aldığı maaşlardır. Yeni yıl itibariyle ülkemizde her zaman asgari ücrete düzenleme yapılır ve bu asgari ücret düzenlemelerinden sonra haliyle bütün maaşlar güncellenir. Şu anda 5.500 TL olan asgari ücretin önümüzdeki ay en az 8.500 TL olması bekleniyor. %54,5’luk bir artıştan bahsediyorum. Tabi ki bu artış bütün maaşlara yansıyacaktır. Zaten ayakta zor duran tasarım veya render firmalarının ise önüne iki adet kapı çıkacak. Ya küçülmeye gidecekler ya da fiyatlara zam yapacaklar.

Küçülmeye gitmek her zaman en kötü seçenektir. Hem çalışanlar hem de patronlar için. Çalışan işsiz kalır, patron çalışanını işten çıkartmak için harcayacağı parayla o çalışanı aylarca daha çalıştırabileceğini bilir. Yetiştirdiği ve alıştığı kaliteli iş gücünden olmak istemez. Ancak müşteri bulamazsa bu sürecin sonunda çıkartmaya kalkarsa hem o zamana kadar geçen maaşları hemde daha da artan tazminatları ödemesi gerektiğini bilir. Yani tam bir kısır döngü. Render firmalarına bu aşamada önerdiğim yöntem kesinlikle tasarrufa gitmektir. Çalışanlarınızı işten çıkartmak yerine giderleri kısın fiyatları olabildiğince az artırın ve tasarruf yöntemleriyle bu dönemi atlatmaya bakın.

Fiyatlar 2023 Senesinde Ne Kadar Değişir?

Fiyatların 2023 Ocak ayında 2022 Ocak ayına kadar en az iki kat artmasını bekliyorum. Ancak yıl içerisinde bir çok firma zaten fiyatlarını güncellemişti bu yüzden bu ani geçişte anca yüzde 10 – 20 aralığında bir güncelleme olur. Donanım fiyatları ve genel giderlerin artışlarının herkes farkında ancak piyasada iş az ve az olan işi kapabilmek için firmalar birbirlerinin üzerine tırmanır vaziyetteler. Herkes fiyat kırıyor ve boş oturacağımıza cümlesi şu anda çok yaygınlaşmış durumda. Aslında iki kat tahminimin tek sebebi bu. Aksi takdirde işin hakkına gelecek olursak fiyatların 3 katına çıkması gerektiğini savunurum.

3D Yazılımlarında Fiyatlara Neler Oluyor?

Her şeyin fiyatı artarken 3d görselleştirme sektöründeki bazı fiyatların gerilediğini görüyoruz peki bunun sebebi ne? Bunun en büyük sorumlusu aslında Blender 3D çizim programı diyebiliriz. Blender tamamen ücretsiz olarak 3D çizim ve render alma hizmetleri sunan bir programdır. Özellikle karakter modelleme konusunda da açıkçası sektörün bence lider programlarından bir tanesidir belki de direk lideridir de diyebiliriz. Peki tek bir program mı sarstı bütün piyasayı? Tabi ki hayır. Sadece ücretsiz olarak böyle bir programın geliştirilebileceğini gösteren yazılımcılar başka firmaların da ufkunu açmış oldu.

Fiyatları arz talep dengesi belirler. 3D çizim programları ve render motorları geleceğin mesleklerinin el aletleridir. Bu el aletlerine olan ilgi de gün geçtikçe çoğalmakta. Peki arz talep dengesinde işler bu kadar talep lehinde ilerlerken fiyatlar neden geriliyor. Çünkü her gün sahaya yeni oyuncular çıkıyor. 3D modelleme ve render programlarının geliştirilme hızı baş döndürücü seviyelerde. Sektöre girmek isteyen firmalar önce tanınırlıklarını artırmak zorunda olduklarını biliyorlar. V-Ray veya Corona gibi DOS işletim sisteminden beri hatta amiga oyun bilgisayarından beri piyasada olan oyunculara kafa tutmak için önce taraftar toplamak şarttır. Taraftarı da kendinize çekmenin en büyük silahı ücretsiz sunulan hizmetlerdir.

Ücretsiz sunulan bu yazılımlara karşı sahanın eski oyuncularının yaptığı karşı hamle ise fiyatları düşürmek oluyor. İşte bu sebepten dolayı son aylarda 3D yazılım piyasasında sevindirici haberler alıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s