Cephe Tasarımı

Cephe tasarımı ne demek gibi bir giriş yapmayacağım tabi ki. Yada cephe tarzlarından veya cephe malzemelerinden de bahsetmeyeceğim. Bugün bu yazıyı kaleme alma sebebim cephe tasarımının nasıl bir moda haline geldiğini konuşmak istemem. Farkında mısınız bilmiyorum ama aynı eski bir fotoğraf gördüğümüzde insanların üzerindeki elbiselerden o fotoğrafın hangi bölgeye ve hangi yıllara ait olduğunu anladığımız gibi mimari yapıların yüzlerine baktığımızda da nereye ve hangi zamana ait olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu da çok normal gelebilir oturup sırf bu konuyu konuşmak için mi yazı yazıyorsun diye de düşünebilirsiniz. Ancak benim dikkatimi çeken ve canımı sıkan konu, yapıların çehresinin eskiden yüzyıllar ile değişirken artık sadece on yıllar kadar sürelerde değişiyor olması. Her şeyi tükettiğimiz gibi acaba cephe tasarımlarını bile tüketiyor muyuz?

Cephe Tasarımı

Bir düşünsenize 20. yüzyılın başlarına kadar yapıların çoğu dönemleri ile anılırlar. Orta çağa ait şu yapı, 4.yy’a ait olduğu tahmin edilen bu yapı gibi sözler dilimize çok yerleşmiştir. Orta çağa ait bir yapıyı hangimiz görsek tanırız. Ancak dönem hakkında uzmanlaşmış olan mimarlar ve araştırmacılar yapının yaşını tahmin ederken çok küçük detayları inceleyerek dönem yerine yüzyıl gibi zaman aralıklarını kullanabilirler. Oysa şu anda sokağa bir çıkıyoruz kullanılan alüminyum malzemenin hangi yıllar arasında üretildiğini ve satıldığını bildiğimizden şu bina 2012 – 2014 yapımıdır bile diyebiliyoruz. Yada mozaik kaplama bir bina gördüğümüzde 90’lardan kalma olduğunu herkes anlıyor. Yani yüzyıllarca süren akımlar günümüzde adeta bir kaç yıl süren modalara dönüştü.

Mimari Akımlar

Klasik mimari örneklerine baktığımızda kolayca fark edilebilen özellikleri ile öne çıkarlar. Estetik olarak son derece başarılı olan bu mimari akımı Antik Roma gibi döneminin en güçlü imparatorluğu 300 yıldan uzun bir süre kullanmıştır. Viktorya dönemi mimarisi İngiltere’nin gururu olan bütün binalarda görülebilir. İslami mimari 7. yy’dan bu yana orta doğu ve Arap Yarımadası’nda kullanılmıştır. Bahsettiğim bu akımlar ve nicesi yer aldığı toplulukların kimliklerini yansıtmış, sanata ve sosyal etkinliklere yön vermiştir. Etrafımızdaki yapılar sadece birer barınak değillerdir aynı zamanda kestiğimiz ağaçların, kuruttuğumuz derelerin yerlerine koyduğumuz nesnelerdir. Zaten doğamızı kendi elimizle kendimizden alırken yerine ne koyduğumuza gerçekten o kadar da dikkat ediyor muyuz?

Çağdaş Mimari Akımlar

Ne kadar güzel bir kelime değil mi çağdaş. Aynı çağı paylaştığımız şeylere verdiğimiz isim. Şimdi Google benzeri bir arama motoruna çağdaş mimari akımlar diye yazsanız size gerçekten sanat eseri gibi cephe tasarımları gösterecektir. Bilmem neredeki opera binası veya filanca yerdeki tiyatro binası. Az sayıda da olsa çağımızda sanatsal cephe tasarımı yapan mimarlar ve inşaat firmaları olduğunu bilmek gerçekten çok güzel ancak açıkçası sayıları o kadar az ki içimdeki yangını söndürmeye yetmiyor.

Benim için daha çok çağdaş cephe tasarımı ve çağdaş mimari gibi kavramlar ilgili cephe malzemesi üreticilerinin katalogları ile ilgili kavramlardır. Filanca markanın alüminyum cephe kaplama kataloğu bu sene nasıl olacaksa lüks binaların çoğu da öyle olacak. Peki soruyorum o zaman mimarlık nerede kaldı? Tasarımcıyım diye geçinen bizler neyi tasarlıyoruz. Maalesef itiraf etmek gerekir ki artık tasarlamaktan çok operatörlük yapıyoruz. Proje ve kataloğu bir biri ile eşleştiren birer operatöre dönüştük.

Cephe Tasarımı Hakkındaki Çalışmalarımız

Kendimizi de dahil etrafımızdaki bütün mimarları ve tasarımcıları eleştirdikten sonra kendi yaptığımız işlerden birazcık bahsedelim. Render Tasarım olarak yaptığımız cephe tasarımları da yüzde 90 müşteri tercihleri üzerine kuruludur. Çok nadiren müşterimiz kendisini tamamen bize emanet eder ve güzel sonuçlar çıkarmaya başlarız. Bu tip projeleri incelemek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Render Tasarım firmasının internet sitesindeki cephe tasarımı sayfasını ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

Ayrıca bu tür yazılar ilginizi çekiyorsa ana sayfamızda kategorilere ayrılmış bir vaziyette buna benzer bir çok deneme yazımızı bulabilirsiniz. Ana sayfamızı ziyaret etmek için burayı tıklayınız. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. Tekrar görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s